Nacionalno preverjanje znanja

Ob koncu drugega in tretjega obdobja se znanje učencev preverja z nacionalnim preverjanjem znanja, s katerim se preverjajo standardi znanja, določeni z učnim načrtom (v nadaljevanju: nacionalno preverjanje znanja – NPZ).

Z dnem uveljavitve Pravilnika o nacionalnem preverjanju znanja v osnovni šoli (Ur. l. RS, št. 30/13) je ob koncu drugega obdobja NPZ obvezen za vse učence. Učenci opravljajo preverjanje iz slovenščine, matematike in tujega jezika.

Ob koncu tretjega obdobja je NPZ za vse učence obvezno. Osnovna šola po predpisanem postopku v sodelovanju z zunanjimi ocenjevalci izvede NPZ iz slovenščine, matematike in tretjega predmeta. Tretji predmet določi minister tako, da v mesecu septembru izmed obveznih predmetov 8. in 9. razreda ter po predhodni pridobitvi mnenja Strokovnega sveta Republike Slovenije za splošno izobraževanje izbere največ štiri predmete, iz katerih se bo v tekočem šolskem letu izvedlo NPZ.

Izbrani predmet, iz katerega bodo učenci 9. razreda osnovne šole Cirila Kosmača Piran opravljali nacionalno preverjanje znanja v šolskem letu 2023/2024 je likovna umetnost.

Podrobnejša navodila MIZŠ o šolskem koledarju za osnovne šole za šolsko leto 2023/2024:

Leto  Mesec  Datum  Dejavnost
2023  SEPTEMBER

1. 9.,

petek

Objava sklepa o izboru predmetov in določitvi tretjega predmeta, iz katerih se bo na posamezni osnovni šoli preverjalo znanje učencev 9. razreda z nacionalnim preverjanjem znanja

30. 11.,

četrtek

Zadnji rok za posredovanje podatkov o učencih 6. in 9. razreda, ki bodo opravljali NPZ

7. 5.,

torek

NPZ iz slovenščine/italijanščine/madžarščine za 6. in 9. razred

9. 5., četrtek

NPZ iz matematike za 6. in 9. razred

13. 5.,

ponedeljek

NPZ iz tretjega predmeta za 9. razred

NPZ iz tujega jezika za 6. razred

JUNIJ

3. 6.,

ponedeljek

RIC posreduje šolam ovrednotene preizkuse z dosežki učencev pri NPZ v 9. razredu.

Seznanitev učencev z dosežki v 9. razredu

Uveljavljanje pravice do vpogleda v učenčeve ovrednotene preizkuse NPZ v 9. razredu

4. 6., torek

5. 6., sreda

7. 6., petek

RIC posreduje šolam ovrednotene preizkuse z dosežki učencev pri NPZ v 6. razredu

Seznanitev učencev z dosežki v 6. razredu

Uveljavljanje pravice do vpogleda v učenčeve ovrednotene preizkuse NPZ v 6. razredu

10. 6., ponedeljek

Uveljavljanje pravice do vpogleda v učenčeve ovrednotene preizkuse v 6. razredu

11. 6., torek

Seznanitev učencev z dosežki v 6. razredu

14. 6., petek

Razdelitev obvestil o dosežkih za učence 9. razreda

19.6., četrtek

RIC posreduje šolam spremembe dosežkov (po poizvedbah) učencev v 6. razredu.

24. 6., ponedeljek

Razdelitev obvestil o dosežkih za učence 6. razreda

Na spletni strani https://www.ric.si/nacionalno-preverjanje-znanja/predmeti-npz/, najdete še primere preizkusov prejšnjih preverjanj znanj, ki so vam lahko v pomoč tudi pri učenju.

Podrobne informacije za učence in starše:

(Visited 1.187 times, 1 visits today)