Krokus

PROJEKT KROKUS V ŠOLSKEM LETU 2022/23

V letošnjem šolskem letu se je Osnovna šola Cirila Kosmača Piran pridružila projektu Krokus. V Sloveniji projekt koordinira Sinagoga Maribor, Irska organizacija za izobraževanje o holokavstu (HETI) pa nam je podarila čebulice rumenega žafrana. Učenci 7.a razreda so jih v petek po jesenskih počitnicah  posadili v betonsko korito na balkonu učilnice zgodovine v spomin na milijon in pol judovskih otrok, ki so bili žrtve nacističnih grozodejstev. Rumeni žafrani nas bodo zgodaj spomladi spominjali na rumene Davidove zvezde, ki so jih bili Judje prisiljeni nositi v času nacistične vladavine. Z učenci se bomo otrok, ki so umrli v holokavstu, še posebej spomnili 27. januarja, na mednarodni dan spomina na žrtve holokavsta.

S sodelovanjem v projektu Krokus želimo predstaviti holokavst mladim ljudem in s tem opozarjati in ozaveščati o nevarnostih rasizma in nestrpnosti. Želimo, da se mladi začnejo še bolj zavedati pomena vključenosti in spoštovanja vseh ljudi, ne glede na njihovo raso, narodnost, invalidnost, spolno usmerjenost, versko prepričanje ali katerokoli drugo osebno okoliščino. O vseh teh temah se bomo letos še posebej izčrpno pogovarjali na urah državljanske in domovinske vzgoje ter etike.

Mentor: Uroš Pavlin